Şebeke suyunun içinde tesisata zararlı maddeler nelerdir?

Bunların en önemlileri suda çözünmüş Oksijen(O2) Kalsiyum (Ca) ve Magnezyum (Mg) mineralleridir bu minerallerin su dolaşım sistemlerinde oluşturdukları kristaller, ısıtma sistemindeki petek, kombi eşanjörü, pompa vb. ekipmanların bozulmasına ve boruların tıkanmasına sebep olur.
Oksijen kaynaklı tıkanmalar suyun içinde çözünmüş oksijen ile metal aksamın reaksiyonundan meydana gelir. Bu reaksiyon sonucu pas oluşur borularda çamurlaşma meydana gelir. Eğer tesisat borularınız oksijen bariyerli değilse tesisata dışardan sürekli oksijen girişi (oksijen difüzyonu) olur ve korozyon (çürüme) başlar. Oksijen bariyerli olmayan tesisatlar uygun kimyasallarla korunmalıdır.

Gaziantep Petek Temizleme - Özışık tesisat
Gaziantep Petek Temizleme

Kireç kaynaklı tıkanmanın nasıl olduğunu da biraz açıklayalım; hepimiz çaydanlık dibinde biriken kireç tabakasını ve çamaşır makinelerinin rezistans denilen su ısıtıcı parçasının kireçlendiğini biliriz. Kireç diye anılan bu kalsiyum kaynaklı oluşum iki nedenden dolayı katmanlaşmakta ve sistemde birikmektedir.
Birinci etki suyun sıcaklığıdır. Kalsiyum mineralinin sudaki çözünürlüğü sıcaklıkla ters orantılıdır. Yani sıcaklık arttıkça suyun içinde barındırabileceği kalsiyum miktarı azalır. Su içinde daha fazla barınamayan kalsiyum mineralleri kristalize olup yüzeylere tutunmaya başlar. Bu olay 30-35 °C derece sıcaklıkta başlar sıcaklık arttıkça da artar.

 

İkinci etki kalsiyum mineralinin kristal yapısıdır. Sıcaklık etkisiyle kristalize olan kalsiyum çökelir fakat bu çökelme cidarlara saplanma şeklindedir. Kristal haldeki kalsiyum minerali iğneli bir yapıya sahiptir. Yüzeylere adeta saplanır ve sabitleşir üst üste biriken bu katmanlar zamanla kalınlaşarak boru çaplarını daraltırlar. Bu olayı gözle göremeyiz ancak borulardan alınan kesitler bunu bize göstermektedir. İğne yapılı olan bu kristaller metal ve plastik borulara çok rahat tutunabilmekte diğer maddelerinde buralara birikmesi için uygun yüzeyler oluşturmaktadır.
Yukarıda saydığımız bütün bu olumsuzlukları gidermek en az yakıt ve elektrikle evinizi ısıtmak, gereksiz yere onarım masraflarının çıkması engellemek için ısıtma sisteminizin düzenli bakımını yaptırmalısınız. Düzenli bakımla hem sisteminizin ve kombinizin ömrümü uzatacak hem de %30 a varan tasarruf sağlayabileceksiniz.

Daha önce yazdığımız Gaziantep Kameralı Su Kaçak Tespiti adlı yazımız size Gaziantep Görüntülü Arıza Tespit, Gaziantep Kaçak Su Tespiti ve Gaziantep Kameralı Kaçak Tespiti hakkında bilgi verebilir.

© 2012 - 2017 Kaçak Su Tespit Uzmanı | Tüm Hakları Saklıdır

Babitech

Sosyal Topluluk: